Artykuł sponsorowany

Proteza oka na stałe? Kiedy konieczne jest powtórne wykonanie protezy?

Proteza oka na stałe? Kiedy konieczne jest powtórne wykonanie protezy?

W dzisiejszych czasach medycyna rozwija się w niewiarygodnym tempie, co pozwala na coraz lepsze i skuteczniejsze leczenie różnych schorzeń. Jednym z takich osiągnięć jest proteza oka, która może pomóc osobom, które straciły wzrok na skutek choroby lub wypadku. Warto jednak zastanowić się, czy proteza oka jest rozwiązaniem na stałe i kiedy konieczne jest jej powtórne wykonanie.

Czas trwania protezy oka

Proteza oka, zwana również szkłem kontaktowym, to specjalnie wykonana sztuczna gałka oczna, która zastępuje uszkodzoną lub brakującą gałkę oczną. Protezy oka są wykonywane z różnych materiałów, takich jak akryl czy szkło, a ich jakość i trwałość zależy od wielu czynników. Przeciętna żywotność protezy oka wynosi około 5 lat, jednak może się różnić w zależności od indywidualnych potrzeb pacjenta oraz jakości samej protezy. Warto pamiętać, że nawet najlepsza proteza nie będzie trwała wiecznie i w pewnym momencie będzie wymagała wymiany.

Czynniki wpływające na konieczność powtórnego wykonania protezy

Jednym z głównych czynników wpływających na konieczność powtórnego wykonania protezy oka jest jej zużycie. Protezy wykonane z materiałów wysokiej jakości mogą być bardziej odporne na uszkodzenia mechaniczne czy ścieranie, jednak z czasem również ulegają degradacji. Ponadto, zmiany w budowie twarzy czy gałki ocznej spowodowane starzeniem się organizmu mogą wpłynąć na konieczność dostosowania rozmiaru czy kształtu protezy. 

Powikłania związane z noszeniem protezy oka

Mimo że proteza oka na stałe może znacznie poprawić jakość życia osoby po utracie wzroku, istnieje kilka powikłań, które mogą wystąpić w trakcie jej użytkowania. Jednym z nich jest infekcja, która może wynikać zarówno z niewłaściwej higieny, jak i z reakcji organizmu na obecność obcego ciała. Ponadto, długotrwałe noszenie protezy może prowadzić do podrażnień czy wrzodów rogówki, które mogą skutkować koniecznością jej wymiany. 

Współpraca z lekarzem okulistą

Aby zapewnić sobie jak najdłuższą i bezproblemową eksploatację protezy oka, niezwykle ważna jest współpraca z lekarzem okulistą. To on oceni stan protezy oraz gałki ocznej, a także będzie monitorował ewentualne zmiany czy powikłania związane z noszeniem protezy. Regularne kontrole u specjalisty pozwolą na wczesne wykrycie problemów oraz podjęcie odpowiednich działań, które mogą opóźnić konieczność wymiany protezy oka.