Artykuł sponsorowany

O czym pamiętać, wybierając hełm strażacki?

O czym pamiętać, wybierając hełm strażacki?

Wybór odpowiedniego hełmu strażackiego jest kluczowy dla zapewnienia bezpieczeństwa i komfortu podczas wykonywania trudnych zadań przez strażaków. Hełmy te muszą spełniać szereg wymagań, aby skutecznie chronić głowę przed urazami mechanicznymi, termicznymi czy elektrycznymi. W poniższym artykule przedstawiamy trzy najważniejsze aspekty, na które warto zwrócić uwagę przy wyborze hełmu strażackiego.

Normy i certyfikaty

Hełmy strażackie muszą spełniać określone normy i posiadać certyfikaty potwierdzające ich jakość oraz bezpieczeństwo użytkowania. W Polsce obowiązująca norma to PN EN 443, która określa wymagania dotyczące ochrony głowy dla strażaków. Hełmy powinny być także badane przez niezależne jednostki certyfikujące, takie jak Centrum Naukowo-Badawcze Ochrony Przeciwpożarowej w Józefowie. Ważne jest również sprawdzenie, czy hełm posiada certyfikat CE, co oznacza zgodność z wymaganiami Unii Europejskiej.

Materiały i konstrukcja

Materiały użyte do produkcji hełmu strażackiego mają kluczowe znaczenie dla jego trwałości, odporności na uszkodzenia oraz komfortu noszenia. Najpopularniejsze materiały to termoplastyki, takie jak ABS czy PC (poliwęglan), które łączą lekkość z wytrzymałością na uderzenia i wysoką temperaturę. Warto również zwrócić uwagę na konstrukcję hełmu, która powinna zapewniać optymalną ochronę głowy, twarzy i szyi, a także umożliwiać montaż dodatkowego wyposażenia, takiego jak lampka czy kamera.

Ergonomia i regulacja

Dobry hełm strażacki powinien być wygodny w noszeniu przez dłuższy czas, a także łatwy w dopasowaniu do indywidualnych potrzeb użytkownika. Ważne jest, aby hełm posiadał system regulacji obwodu głowy oraz wysokości noszenia, który pozwoli na precyzyjne dostosowanie do kształtu głowy. Ponadto warto zwrócić uwagę na wagę hełmu – im lżejszy, tym mniej obciąża kręgosłup i mięśnie szyi strażaka. Warto również sprawdzić, czy hełm posiada wyściełaną podszewkę oraz wentylację, które poprawiają komfort noszenia.

Wybierając hełm strażacki, warto zwrócić uwagę na te trzy aspekty – normy i certyfikaty, materiały i konstrukcję oraz ergonomię i regulację. Dobrze dobrany hełm zapewni strażakom nie tylko ochronę przed urazami, ale także komfort pracy w trudnych warunkach. Pamiętajmy, że bezpieczeństwo strażaków to podstawa skutecznego działania podczas akcji ratowniczo-gaśniczych.