Artykuł sponsorowany

Na czym polega badanie EKG?

Na czym polega badanie EKG?

Elektrokardiogram, znany również jako EKG, to nieinwazyjne badanie diagnostyczne, które pozwala na ocenę pracy serca oraz wykrycie ewentualnych nieprawidłowości. Jest to jedno z podstawowych badań w kardiologii, które może pomóc w rozpoznaniu wielu schorzeń sercowo-naczyniowych. W Polsce badanie EKG jest powszechnie dostępne i przeprowadzane zarówno w ramach profilaktyki, jak i diagnostyki różnych chorób.

Podstawowe informacje o badaniu EKG

Badanie EKG polega na rejestrowaniu elektrycznej aktywności serca za pomocą specjalnych elektrod umieszczonych na skórze pacjenta. Elektrody te są rozmieszczone w określonych miejscach na klatce piersiowej, rękach i nogach, aby uzyskać jak najbardziej dokładny obraz pracy mięśnia sercowego. EKG jest badaniem bezbolesnym, szybkim i nie wymaga specjalnego przygotowania ze strony pacjenta. W trakcie badania pacjent leży na plecach, a elektrody są przyklejane do skóry za pomocą przewodzących żelów lub płynów. Jeśli chodzi o sprawne badanie EKG, Jarocin i okolice to rejon, w którym skorzystamy z usług przychodni takich jak np. Medan.

Możliwości diagnostyczne elektrokardiogramu

EKG dostarcza informacji na temat rytmu serca, częstości akcji serca oraz budowy i funkcjonowania poszczególnych części mięśnia sercowego. Dzięki temu lekarz może wykryć różne nieprawidłowości, takie jak arytmie, zaburzenia przewodzenia, przerosty czy niedokrwienie mięśnia sercowego. Badanie EKG jest również pomocne w monitorowaniu skuteczności leczenia farmakologicznego oraz ocenie ryzyka wystąpienia powikłań po przebytych chorobach serca, takich jak zawał mięśnia sercowego czy zapalenie mięśnia sercowego.

EKG w profilaktyce i diagnostyce chorób serca

Badanie EKG jest niezwykle przydatne w profilaktyce chorób serca, gdyż pozwala na wczesne wykrycie ewentualnych nieprawidłowości i podjęcie odpowiedniego leczenia. W Polsce EKG jest często wykonywane rutynowo u osób po 40. roku życia oraz u pacjentów z objawami sugerującymi chorobę serca, takimi jak ból w klatce piersiowej, duszność czy zawroty głowy. Ponadto, badanie EKG jest często stosowane w diagnostyce różnych schorzeń układu krążenia, takich jak niewydolność serca, choroba niedokrwienna serca czy kardiomiopatie.