Artykuł sponsorowany

Jakie usługi oferuje dentysta?

Jakie usługi oferuje dentysta?

Wizyta u dentysty często kojarzy się z nieprzyjemnymi doświadczeniami, jednak regularne wizyty są kluczowe dla utrzymania zdrowia jamy ustnej. Dentyści oferują szeroki zakres usług, które pomagają w ochronie zębów i dziąseł. W poniższym artykule przedstawiamy trzy główne obszary usług stomatologicznych, które warto znać.

Stomatologia zachowawcza – profilaktyka i leczenie próchnicy

Stomatologia zachowawcza to dziedzina stomatologii skupiająca się na profilaktyce oraz leczeniu próchnicy zębów. Głównym celem tej specjalności jest zapobieganie powstawaniu ubytków, a także ich wczesne wykrywanie i leczenie. W ramach stomatologii zachowawczej przeprowadza się zabiegi takie jak lakowanie zębów, usuwanie kamienia nazębnego czy fluoryzacja. Ponadto dentysta może prowadzić edukację pacjenta na temat higieny jamy ustnej oraz dobrego odżywiania. W przypadku już istniejących ubytków stosuje się różne metody wypełnień, takie jak plomby kompozytowe czy amalgamatowe.

Endodoncja – ratowanie zębów przed ekstrakcją

Endodoncja to dziedzina stomatologii zajmująca się leczeniem miazgi zębowej, czyli tkanki wewnętrznej zęba. Głównym celem endodoncji jest ratowanie zębów przed ekstrakcją poprzez leczenie kanałowe. Procedura ta polega na usunięciu zainfekowanej lub martwej miazgi, dezynfekcji wnętrza zęba oraz wypełnieniu go odpowiednim materiałem. Leczenie kanałowe jest często konieczne w przypadku zaawansowanej próchnicy, pęknięcia zęba czy urazu. Dzięki nowoczesnym technikom oraz narzędziom, takim jak mikroskop endodontyczny, leczenie kanałowe może być przeprowadzone skutecznie i z minimalnym dyskomfortem dla pacjenta. Jeśli chodzi o usługi, jakie oferuje doświadczony dentysta, Biskupiec i okolice to rejon działania specjalistów takich jak Na Wzgórzu.

Protetyka – odbudowa utraconych zębów

Protetyka to dziedzina stomatologii mająca na celu odbudowę utraconych zębów oraz przywrócenie prawidłowej funkcji żucia i estetyki twarzy. W ramach protetyki stosuje się różne metody, takie jak korony, mosty czy protezy. Korony są stosowane w przypadku zniszczonego zęba, który wymaga odbudowy. Mosty natomiast służą do uzupełnienia brakujących zębów poprzez zamocowanie sztucznych zębów na sąsiednich zębach. Protezy zaś mogą być stosowane zarówno jako uzupełnienie częściowe, gdy brakuje kilku zębów, jak i całkowite, gdy pacjent nie posiada żadnych zębów. W ostatnich latach coraz popularniejsze stają się również implanty zębowe, które stanowią trwałe i estetyczne rozwiązanie dla osób z utraconymi zębami.