Artykuł sponsorowany

Jak długo trwa proces integracji implantu zębowego z kością?

Jak długo trwa proces integracji implantu zębowego z kością?

Integracja implantu zębowego z kością, zwana także osteointegracją, to kluczowy etap w procesie wszczepienia implantów stomatologicznych. Implanty zębowe są coraz częściej wybierane jako rozwiązanie dla osób, które utraciły jeden lub więcej zębów z różnych przyczyn, takich jak choroby przyzębia, próchnica czy urazy. Wprowadzenie implantu do kości szczęki czy żuchwy pozwala na trwałe i estetyczne odbudowanie zgryzu oraz przywrócenie pacjentowi pełnej funkcji żucia i komfortu życia. W niniejszym artykule przyjrzymy się bliżej procesowi integracji implantu zębowego z kością oraz omówimy czynniki wpływające na czas trwania tego procesu.

Czym jest osteointegracja?

Osteointegracja to proces biologiczny, który polega na łączeniu się powierzchni wszczepionego implantu zębowego z kością pacjenta. Implanty wykonane są z tytanu lub jego stopów, które charakteryzują się doskonałą biokompatybilnością, co oznacza, że są dobrze tolerowane przez organizm i nie wywołują reakcji alergicznych ani odrzucenia. Proces osteointegracji ma na celu utworzenie silnego i trwałego połączenia między implantem a kością, które zapewni stabilność i wytrzymałość konstrukcji protetycznej.

Czas trwania procesu osteointegracji

Czas trwania procesu integracji implantu zębowego z kością może różnić się w zależności od wielu czynników, takich jak stan zdrowia pacjenta, jakość i gęstość kości, rodzaj implantu oraz technika jego wszczepienia. W przypadku większości pacjentów proces osteointegracji trwa od 3 do 6 miesięcy. W niektórych sytuacjach, szczególnie gdy występują problemy z kością, takie jak jej niska gęstość czy ubytek, czas ten może ulec wydłużeniu.

Czynniki wpływające na czas osteointegracji

Jednym z kluczowych czynników wpływających na czas integracji implantów zębowych z Poznania z kością jest ogólny stan zdrowia pacjenta. Osoby cierpiące na choroby przewlekłe, takie jak cukrzyca czy osteoporoza, mogą potrzebować więcej czasu na pełną osteointegrację. Palenie tytoniu również negatywnie wpływa na proces gojenia się kości i może opóźniać integrację implantu. Ponadto, istotne znaczenie ma jakość i gęstość kości pacjenta oraz właściwe przygotowanie miejsca wszczepienia implantu.