Artykuł sponsorowany

Drenaż limfatyczny - wskazania, przebieg i okres rekonwalescencji

Drenaż limfatyczny - wskazania, przebieg i okres rekonwalescencji

Drenaż limfatyczny to zabieg, który polega na stymulacji układu limfatycznego w celu usprawnienia przepływu limfy. Jest to metoda stosowana zarówno w medycynie estetycznej, jak i w leczeniu różnych schorzeń. W niniejszym artykule przyjrzymy się wskazaniom do wykonania drenażu limfatycznego, jego przebiegowi oraz okresowi rekonwalescencji po zabiegu.

Wskazania do wykonania drenażu limfatycznego

Drenaż limfatyczny jest zalecany w przypadku wielu schorzeń i problemów zdrowotnych. Przede wszystkim jest stosowany u osób z obrzękami limfatycznymi, czyli nagromadzeniem płynu limfatycznego w tkankach. Drenaż może być również pomocny w leczeniu żylaków, zakrzepicy żył głębokich oraz zatorowości płucnej. Ponadto, zabieg ten jest często wykonywany u pacjentów po operacjach onkologicznych, zwłaszcza po mastektomii czy usunięciu węzłów chłonnych. W medycynie estetycznej drenaż limfatyczny stosuje się między innymi w celu redukcji cellulitu, poprawy elastyczności skóry oraz modelowania sylwetki.

Przebieg zabiegu drenażu limfatycznego

Drenaż limfatyczny może być wykonywany manualnie lub za pomocą specjalistycznych urządzeń. W przypadku drenażu manualnego terapeuta wykonuje delikatne, rytmiczne ruchy na skórze pacjenta, które mają na celu pobudzenie przepływu limfy. Zabieg ten jest bezbolesny i trwa zazwyczaj około godziny. Drenaż limfatyczny mechaniczny polega natomiast na zastosowaniu urządzenia emitującego fale akustyczne, które wpływają na tkanki i stymulują układ limfatyczny. Ten rodzaj ujędrniania ciała w Warszawie na Bemowie jest również bezbolesny, a jego czas trwania zależy od obszaru ciała poddanego drenażowi.

Okres rekonwalescencji po drenażu limfatycznym

Po zabiegu drenażu limfatycznego pacjent może odczuwać lekkie zmęczenie oraz uczucie chłodu w miejscach poddanych drenażowi. Warto wtedy zadbać o ciepłe ubranie oraz unikać przeciągów. W przypadku drenażu mechanicznego może wystąpić również uczucie lekkiego mrowienia czy szczypania, które jednak szybko ustępuje. Rekonwalescencja po drenażu limfatycznym nie wymaga specjalnych środków ostrożności, jednak warto pamiętać o odpowiedniej pielęgnacji skóry oraz dbać o zdrowy styl życia. Przeciwwskazaniami do wykonania zabiegu są między innymi ostre stany zapalne, infekcje skóry, zakrzepica oraz niewydolność serca.