Artykuł sponsorowany

Czym cechują się protezy całkowite?

Czym cechują się protezy całkowite?

Protezy całkowite, znane również jako protezy pełne, są rozwiązaniem dla osób, które straciły wszystkie zęby w jednej lub obu szczękach. Dzięki nowoczesnym technologiom i materiałom protezy całkowite są coraz bardziej komfortowe i estetyczne, co sprawia, że pacjenci mogą cieszyć się pełną funkcjonalnością swojego uzębienia. W niniejszym artykule przyjrzymy się trzem kluczowym aspektom protez całkowitych – ich rodzajom, procesowi adaptacji oraz kosztom związanym z ich wykonaniem.

Rodzaje protez całkowitych

Protezy całkowite można podzielić na dwie główne kategorie - protezy akrylowe oraz nylonowe. Protezy akrylowe są wykonane z twardego materiału, który dobrze imituje wygląd naturalnych zębów i dziąseł. Są one trwałe, łatwe w czyszczeniu i stosunkowo tanie, jednak mogą być nieco mniej komfortowe niż protezy nylonowe. Protezy nylonowe natomiast charakteryzują się większą elastycznością i lepszym dopasowaniem do struktury jamy ustnej, co przekłada się na większy komfort noszenia. Są one jednak droższe od protez akrylowych i mogą wymagać częstszych napraw. Jeśli chodzi o wysokiej jakości protezy całkowite, Piastów i okolice to rejon działania specjalistów takich jak Cito.

Proces adaptacji do protez całkowitych

Adaptacja do protez całkowitych może zająć od kilku tygodni do kilku miesięcy. Na początku pacjent musi przyzwyczaić się do obecności protezy w jamie ustnej, co może powodować uczucie dyskomfortu, ślinotoku czy trudności w mówieniu. W miarę upływu czasu te objawy powinny jednak ustępować, a pacjent będzie mógł stopniowo wracać do normalnego funkcjonowania. Ważne jest, aby regularnie kontrolować dopasowanie protezy i w razie potrzeby korygować je u stomatologa.

Koszty związane z wykonaniem protez całkowitych

Cena protez całkowitych zależy od rodzaju materiału, z którego są wykonane, oraz od indywidualnych potrzeb pacjenta. Protezy akrylowe są zazwyczaj tańsze niż nylonowe, a ich cena może wynosić od 1000 do 3000 zł za jedną szczękę. Protezy nylonowe natomiast mogą kosztować od 2000 do 5000 zł za jedną szczękę. Warto dodać, że w niektórych przypadkach koszty związane z wykonaniem protez całkowitych mogą być refundowane przez Narodowy Fundusz Zdrowia, jednak wymaga to spełnienia określonych kryteriów.